Občanské sdružení Naše Malá Černoc

OBČANSKÉ SDRUŽENÍ NAŠE MALÁ ČERNOC

Potřeba založit občanské sdružení Malá Černoc vzešla od Jindřišky Petráskové a Markéty Zárubové. “Na organizování kulturních akcí v Malé Černoci totiž zbyla nakonec Markéta sama,“ říká Jindřiška Petrásková. „Chtěla jsem se do toho zapojit a na internetu hledala atrakce pro děti a náhodou jsem narazila na webové stránky, kde radili, jak založit občanské sdružení,“ dodává. Tak začala vznikat nová parta, které nebyl život v Malé Černoci lhostejný.

Potřeba organizovat kulturně společenské akce se rozšířila o snahu obnovit i památky ve vesnici. Lákala je představa samostatného subjektu, který se může oficiálně prezentovat. „Zjistila jsem podmínky potřebné pro registraci občanského sdružení, sepsaly jsme stanovy a s Markétou Zárubovou a Lindou Lakatošovou jsme naše sdružení nechaly zapsat,“ vysvětluje Jindřiška. Postupně se k holkám začali přidávat i další občané a chataři z Malé Černoce. „Platíme měsíční poplatek 150 Kč. Z něj hradíme nejen výlohy, které jsou spojené s chodem sdružení, ale šetříme i na dětské hřiště, které chceme v Černoci nechat postavit. Bude nás stát tak 70 000 Kč a já věřím, že je získáme,“ říká Jindřiška.

Hledání sponzorů, sbírky i organizování kulturních akcí jsou běžnou náplní dobrovolných aktivistů téměř všech občanských sdružení. „5. července pořádáme v Černoci pouť. Zjistila jsem totiž od paní Bohmové, která žije ve vesnici celý život, že tu bývaly krásné poutě, a chtěli jsme jejich tradici obnovit. Součástí poutě budou nejen kolotoče, houpačky, střelnice a cukrová vata, ale také mše v naší kapli sv. Antonína. Večer zahraje žatecká country skupina PRŮVAN,“ popisuje paní Petrásková, „a my věříme, že nám lidé na pouti přispějí i na hřiště,“ dodává.

V Malé Černoci si zatím OS opravuje místnost, kterou jim zapůjčilo město Blšany, kde se chtějí scházet, a která by měla fungovat jako klubovna i pro maminky s dětmi, založilo si webové stránky Malé Černoce www.malacernoc.webnode.cz a těší se, že ve spolupráci s osadním výborem nejen oživí aktivity ve vesnici, ale postupně ji také zkrášlí.

Marie Vinická

Vyhledávání


Nové internetové stránky

Právě pro vás spouštíme nové internetové stránky města Blšany.

Výběr z galerie

přejít do galerie

Blšany na mapě

Mapa zobrazit mapu